Champions in Sports

The all-rounded education at YCIS Beijing goes beyond the classroom to include after-school sports and Co-Curricular Programme. Athletic events and team building play a critical role in the development of globally competitive citizens who are prepared to meet and exceed the challenges of the future.

YCIS Beijing students achieved tremendous results in their leagues during the 2013/2014 school year.

YCIS Beijing Team Awards
  • U19 Girls Volleyball – First in ISAC Div 2 & First in ACAMIS Yellow Division
  • U19 Boys Volleyball – Sportsmanship in ACAMIS Yellow Division
  • U19 Boys Basketball – Sportsmanship in ISAC Div 2
  • U14 Boys Volleyball – Second in ISAC Div 2
  • U14 Girls Volleyball – Sportsmanship in ISAC Div 2
  • U12 Handball team – Second in ISAC
YCIS Beijing Individual Sports Awards
  • Jun Ting Yeung
    • Swimming - Second in 100 M in ISAC/ACAMIS
    • Swimming - Second in 50 M Backstroke in ISAC/ACAMIS
    • Swimming - Third in Butterfly in ISAC/ACAMIS
    • U19 X-Country – First in ISAC
  • Patty Yu – First in ISAC U19 Girls Table Tennis
  • Helen Cao – Third in ISAC U19 Girls Table Tennis
  • Jefferson Kung – Third in ISAC U19 Boys Table Tennis
  • George Hellon, Marcus Chung - Third in ISAC U14 Boys Doubles Table Tennis
  • Jialin Jia, Mandy Chung - First in ISAC U14 Girls Doubles Badminton
  • Ryan Xia & Ricky Park – First in ISAC U11 Boys Doubles Badminton
  • Samuel Xu – First in ISAC U10 Boys Singles Badminton
  • Hakim Zulkafli – Second in ISAC U10 Boys Singles Badminton
  • Samuel Xu & Hakim Zulkafli – Second in ISAC U10 Boys Doubles Badminton
  • Emily Lau & Jing Ting Cheah – Senior Sportswoman of the Year 2012-2013
  • Bryan Wong – Senior Sportsman of the Year 2012-2013
  • Jean Juan – Junior Sportswoman of the Year 2012-2013
  • Marcus Chung – Senior Sportsman of the Year 2012-2013
ACAMIS & ISAAC Awards and YCIS Sportsman and Sportswoman of the Year
  • U13 Boys Basketball ISAC Sportsmanship Award
  • U14 Boys Basketball ISAC – Second place
  • U14 Boys Soccer ISAC – Third place
  • U14 Girls Volleyball ISAC – Second place
  • U19 Boys Volleyball ISAC – Sportsmanship Award
  • U19 Badminton ISAC Singles, Mandy Chung – Second place
  • U19 Badminton ACAMIS Team Event – Second place
  • U19 Table Tennis ISAC Singles, Patriceia Yu – Second place
  • U19 Boys Soccer ISAC Second place, ACAMIS Second place, Scorpions 7s Champions
  • U19 Track & Field, Devin Gettman – 800m Champion, 1500m – Second place
 

Please fill in below fields and click "Subscribe".